Sztukateria - dla stylu klasycznego! - Pilastry styropianowe

Dodane: 10-08-2016 20:05
Sztukateria - dla stylu klasycznego! - Pilastry styropianowe jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych. W starożytności pilastry występowały dużo rzadziej niż półkolumny i używane były głównie w architekturze rzymskiej. Podobnie jak kolumna składa się z głowicy (najczęściej w którymś z klasycznych porządków), gładkiego lub kanelowanego trzonu oraz czasami z bazy i cokołu. Stosowano również pilastry zwielokrotnione, ułożone w tzw. wiązkę ? tworzyły ją nałożone na siebie, coraz węższe pilastry.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/PilasterNie każdy jest fanem nowoczesnych bryłSztukateria zewnętrzna może podnieś walor wizualny wielu budynków. Znajduje zastosowanie nie tylko przy renowacjach elewacji, ale również przy nowych inwestycjach stylizowanych na styl klasyczny. Co prawda powoli odchodzi się od rozwiązań typu kolumienki, czy dom a la szlachecki dworek, na rzecz nowoczesnych modernistycznych brył. Jednak realizacja tego typu może być dobra, wcale nie musi oznaczać się kiczem, czy zbędnym przepychem. Warto zadbać o spójność wszystkich elementów, decydując się na konkretny styl. Sztukateria - do jakiego wnętrza będzie dobra?Bardzo dobrym pomysłem na wnętrze z klimatem jest zastosowanie sztukaterii. Obecnie jest wiele sklepów, które oferują styropianowe bądź gipsowe imitacje, co za tym idzie - dość niewielkim kosztem możemy uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar - przysufitowe proste listwy w białym kolorze będą pasować do wielu wnętrz, jednak ważna jest wysokość - na takie zdobienia można sobie pozwolić jeśli pokój jest przestrzenny i ma minimum 3m wysokości. A jeśli chodzi o zdobienia na samym suficie - tutaj naprawdę trzeba wnętrza z określonym charakterem, czyli wiekowego i stylowego. Użycie takich dodatków znacznie podniesie wrażenie wytworności mieszkania, jednak wystrzegajmy się kiczowatej "pałacowatości" (chyba, że to rzeczywiście pałac - wtedy sprawa wygląda inaczej).